Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram
Катедра за англистику вас са задовољством позива да 11. 2. 2022. у 11 часова присуствујете још једном онлајн гостујућем предавању. Овога пута гошћа ће бити проф. др Елиза Матјело са Универзитета у Пизи (Италија). Она ће одржати предавање под називом ,,English slang and the -o suffix as a case study" (на енглеском језику) уз помоћ апликације Zoom.
Пријаве путем линка http://tinyurl.com/mrp4kcf5.
Др Елиза Матјело докторирала је на Универзитету у Пизи, а затим спровела постдокторска истраживања на Austrian Academy of Sciences у Бечу. Првенствено се бави лексикологијом и творбом речи у енглеском језику. Проф. Матјело је до сада објавила више од 50 научних радова, као и три монографије: „An Introduction to English Slang” (2008), „Extra-Grammatical Morphology in English: Abbreviations, Blends, Reduplicatives, and Related Phenomena” (2013) и „Analogy in Word-formation” (2017). Такође, рецензент је бројних угледних научних часописа и члан уређивачког одбора International Journal of English Linguistics, International Journal of Language and Linguistics и Cambridge Scholars Publishing.
Elisa Mattiello lecture

Компанија Wacker Neuson Крагујевац д.o.o. у потрази је за лицима која су заинтересована за реализацију плаћене стручне праксе, као и додатна ангажовања, на позицијама предавача енглеског и немачког језика.

Опис позиције:
- Припрема наставног плана за учење језика по нивоима
- Креирање материјала за учење
- Одржавање предавања за запослене у компанији
- Тестирање запослених
- Помоћ при учењу

Услови за пријаву:
- Студенти завршних година основних или мастер студија
- Одлично познавање енглеског или немачког језика
- Поседовање добрих предавачких способности

Документација:
- CV кандидата
- Мотивационо писмо

Уколико сте мотивисани, амбициозни и желите да усавршите своје предавачке способности кроз праксу и додатна ангажовања са компанијом Wacker Neuson Крагујевац д.o.o. своју пријаву можете послати на имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Оглас за стручну праксу

На иницијативу Филозофског факултета у Новом Саду и Матице српске у НОКЦ Вук Караџић у Тршићу организована Школа историје српског језика. Семинар је реализован од 28. новембра до 5. децембра 2021. године, а на њему су учествовали студенти основних академских студија са свих србистичких катедара из Србије (Београд, Нови Сад, Крагујевац, Ниш, Косовска Митровица), Црне Горе (Никшић) и Републике Српске (Бањалука, Пале).

Предавачи на семинару били су проф. др Александар Милановић (Београд), проф. др Марина Курешевић и проф. др Исидора Бјелаковић (Нови Сад), проф. др Ирена Цветковић Теофиловић и доц. др Јелена Стошић (Ниш), проф. др Владимир Поломац (Крагујевац) и др Ана Мацановић (Институт за српски језик САНУ). 

ФИЛУМ су представљале студенткиње четврте године србистике Тамара Тубић, Кристина Кљајић и Ирена Планинчић, као и проф. др Владимир Поломац који је одржао предавање и радионицу о аутоматском рашчитавању српских средњовековних рукописа и штампаних књига помоћу софтверске платформе Transkribus.

 

IMG 20211204 WA0039     IMG 20211130 WA0042

IMG 20211203 WA0002    

Монографија проф. др Душана Живковића Херметизам у лирици старог века ушла је у ужи избор за награду „Никола Милошевић“.

Жири за награду ,,Никола Милошевић”, коју Радио Београд 2 додељује за најбољу књигу у области теорије књижевности и уметности, естетике и филозофије, уврстио је 13 наслова у ужи избор за то признање за 2021. годину.

У ужем избору су књиге: Владимира Цветковића Јустин Поповић: синтеза традиције и иновације, у издању Института за филозофију и друштвену теорију, Предрага Петровића Енциклопедизам и теорија романа, у издању Чигоја штампе, Николе Кајтеза Оправдање стваралаштва, у издању Службеног гласника, Горане Раичевић Агон и меланхолија - живот и дело Милоша Црњанског, у издању Академске књиге, Слободана Антонића Моћ и послушност, у издању Српске књижевне задруге, Душана Живковића Херметизам у лирици старог века, у издању Филолошко-уметничког факултета, Владана Бајчете Борислав Михајловић Михиз – критичар и писац, у издању Матице српске, Дражена Павлице Самочежња хришћанства, у издању Академске књиге, Стојана Ђорђића Николе Милошевића укрштај филозофије и књижевности, у издању Орион арта, Рашка Радовића О монади, облику и броју, у издању Академске књиге, Александре Стевановић Тајнопис речника технологије, у издању Матице српске, Николе Дедића Увод у социоекономску теорију и историју слика, у издању Карпос издаваштва и Сандре Шћепановић Емпедокле - о устројству света и људској судбини, у издању Академске књиге.

 

Жири у саставу: проф. др Зоран Пауновић (председник), проф. др Богдан Лубардић и проф. др Зоран Димић, одлучиће 17. јануара о најужем избору од три дела, о којима ће бити речи крајем јануара на јавном заседању, у студију Радио Београда 2. Тада ће, у директном радијском преносу, бити донета одлука о добитнику награде “Никола Милошевић” за 2021.

Награда ће бити уручена 9. фебруара 2022, на дан када је пре 64 године основан Радио Београд 2.

Награда је установљена 2002. године, а 2007. названа је именом академика Николе Милошевића (1929-2007), који је био први председник жирија за доделу тог признања.

Немачка компанија Tool-e-byte GmbH, која има своје председништво у Бањој Луци, расписала је конкурс за запошљавање лектора са дипломом немачког језика или са искуством у лектури.

Заинтересовани студенти могу се јавити на имејл адресу melisa.zec@tool-e-byte.ba

Више информације о конкурсу можете наћи на овом линку.